Слуга Божий отець Франциск Бляхницький

Біографія

Франциск Бляхницький (нар. 24 березня1921 в Рибніку, пом. 27 лютого 1987 у Карлсберзі в Німеччині) – Слуга Божий, польський римсько-католицький священик, засновник Руху Світло-Життя. Ініціатор спільнот богопосвяченого життя: жіночої – Інституту Непорочної Матері Церкви i чоловічої – Спільноти Христа Слуги,а також священицького товариства Унія Священиків Христа Слуги.

Молодість

Народився в Гірськім Шльонську в багатодітній родині Йосифа Бляхницького і Марії з дому Мюллер. Батько був фельдшером. До середньої школи ходив в Ожешу,а потім в Тарнівських горах, куди переїхала родина Бляхницьких. Там навчавсь у гімназії ім. Сташица і в цьому самому часі активно брав участь в харцерстві (скаутінгу).У 1938 р. закінчив середню освіту і отримав свідоцтво зрілості. Хотів працювати дипломатом і тому в вересні розпочав військову службу в дивізіонному відділі резерву в Катовіцах.

Період II Світової Війни

У вересневій військовій кампанії 1939 року Франциск брав участь аж до самої капітуляції, після чого попав у полон, звідки невдовзі втік. Після повернення до Тарнівських Гір розпочав конспіраційну діяльність як комендант відділу у цій місцевості. 27 квітня 1940 р. схоплений гестапо у Завіхошче і арештований, був вивезений до гітлерівського концтабору Аушвіц. Був там під номером 1201, впродовж 14 місяців, з котрих 9 місяців провів в карній кампанії, був у блоці 13, а також майже місяць в карцері. У вересні 1941 р. перевезений до в’язниці в Забжу, потім в Катовицьку тюрму. 30 березня 1942 р. отримав смертний вирок, що передбачав страту через відсічення голови гільйотиною за конспіраційну діяльність проти Третього Рейху. В очікуванні в Катовицькій тюрмі на виконання вироку Бляхницький 17 червня пережив своє покаяння. Цю подію пізніше згадував як найважливішу у своєму житті.

14 серпня 1942 р., після майже 5 місяців, які провів в камері смертників, був помилуваний і кару смерті замінили на 10 років тяжкого ув’язнення після переможного гітлерівцями закінчення війни. До кінця війни мав перебувати в таборах праці. Усі наступні роки аж до 17 квітня 1945 року, коли був визволений американською армією перебував у гітлерівських концтаборах і в’язницях в Рачібожу, Равічу, Бьоргермоор, Звіцкау і Ленгенфельд.

Священство

Після закінчення ІІ світової війни, 20 липня 1945 року Франциск повернувсь до Тарновських Гір і 6 серпня поступив у Шльонську Вищу Духовну Семінарію у Кракові і 25 червня 1950 року прийняв священицьке рукоположення.Працював вікарієм в парафіях: в Тихах, в Лажисках Гурних, Ридултовах, Чєшинє і Старим Бєруню. Вперше реколекційні Оази Божих Дітей відбулися у 1954 році і мали форму закритих реколекцій.

У роках 1954-1956, в період виселення шльонських єпископів, о. Франциск брав участь в праці тайної Курії в Катовицях. В жовтні 1956 р. взяв участь в організації повернення єпископів до дієцезії, а потім діяв в Душпастирському Часопису Катовицької дієцезіальної Курії та в редакції щотижневика «Гість Недільний».

У році 1957 о. Франциск зорганізував і провів суспільну протиалкогольну акцію під назвою «Хресний Похід (Круціата) Визволення людини). У таку діяльність було заангажовано понад тисяча священиків і понад сто тисяч мирян. Тогочасна влада не бажала сприймати такого роду діяльність і 29 серпня 1960 року Катовицький Центр Круціати був зліквідований. У відповідь о. Бляхницький написав Меморіал у справі ліквідації Круціати Визволення людини, який був розісланий до центрального уряду держави, а також церковним властям і пресі. В Меморіалі критикував переслідування Католицької Церкви у Польщі і давав зрозуміти, що припинення Круціати є актом проти блага народу. Відтак у березні 1961 року о. Бляхницький був заарештований і оскаржений в видавництві нелегальних текстів і «розповсюдження фальшивих інформацій стосовно нібито переслідуваної в Польщі Католицької Церкви». В арешті міста Катовіце о. Франциск провів понад 4 місяці (в цій самій, в якій підчас окупації пережив своє покаяння). Був покараний 13 місяцями ув’язнення і 3 роки умовно.

У жовтні 1961 року, о. Бляхницький почав навчання в Люблінськім Католицькім Університеті. У роки 1964 по 1972 продовжував дидактично-наукову роботу в університеті, видаючи близько 100 наукових і популярних праць. Згодом покинув Університет, оскільки влади не затвердили його докторську дисертацію. Отець також був одним з організаторів Інституту Пасторського Богослов'я. 1964-1980 роки стали для отця Бляхницького періодом активної діяльності у рамках відновлення після Другого Ватиканського Собору. У 1967 році о. Франциск став Національним Душпастирем Літургійної Служби, і саме в цьому часі він створив оригінальну концепцію літургійної служби. З 1963 року почав діяти так званий Оазовий Рух, з якого пізніше розвинувся Рух Світло-Життя. Він полягав зокрема на методі 15-денних духовних вправ для різних груп дітей, молоді, дорослих та сімей.

Військове положення та імміграція
Оголошення у Польщі військового стану застало отця Франциска у Римі. Він не міг повернутися до Польщі, так як був оголошений в розшук, а слідство у його справі формально закінчилося тількиу 1992 році. З 1982 року він замешкав у польському центрі «Маріанум» в Карлсберзі (Німеччина). Засновано також Міжнародний Центр Євангелізації Світло-Життя, в якому він і працював. У червні 1982 року він заснував Християнську Службу Визволення Народів – для народів Східної Європи, що саме боролися за звільнення від тоталітаризму.

Помер він раптово у Карлсберзі 27 лютого 1987 року. А 9 грудня 1995 розпочався процес беатифікації Слуги Божого о. Франциска Бляхницького, 1 квітня 2000 року його останки були перенесені в Крощченко і поміщені в церкві Доброго Пастиря в нижній каплиці.

Слідство у справі смерті

Висновки слідства, що його провадив Інститут Народної Пам’яті в роках 2001-2005 показали, що о. Франциск Бляхницький був під наглядом Служби Безпеки за посередництвом його найближчих співпрацівників (подружжя тайних агентів розвідки Гонтарчиків),і що помер він внаслідок отруєння. У цій справі католицьке відділення Інституту Народної Пам’яті розпочав у 2005 році слідство (сигнатура акту S 23/05/Zk).

Посмертно був відзначений 17 лютого 1994 року Командорським Хрестом Орденом Відродження Польщі (Polonia Restituta), а 5 травня 1995 року Освенцимським Хрестом.

Служіння: 
Засновник Руху Світло-Життя

Про Рух

Рух Світло-Життя заснований у Польщі слугою Божим о.Франциском Бляхницьким. Цей рух є одним з рухів віднови Церкви.
Рух є:

  • євангелізаційним
  • катехуменальним
  • рухом визволення людини

Контакти

Центр Руху Світло-Життя

вул. Чуднівська 1а

с. Корчак

обл. Житомирська

12421

Тел: 096-110-17-34

о. Олег Сартаков

Карта